Jak zacząć trenować pole dance?

Rozpoczęcie treningów pole dance mogłoby wydawać się bardzo proste – wystarczy zapisać się na zajęcia, prawda? Nieprawda! Pole dance to hobby, jak każde inne. Wymaga od nas pewnego przygotowanie i rozeznania w temacie. Od tego, jak zaczniesz wielokrotnie zależy, jak potoczą się Twoje dalsze losy. Przed rozpoczęciem treningów warto się do nich dobrze przygotować.

Po pierwsze – odpowiednia szkoła

Od razu czas na test: na pierwszy trening pole dance wybierasz się do szkoły, która:

  1. Jest najbliżej Ciebie
  2. Jest najtańsza
  3. Ma dobre opinie
  4. Twoja koleżanka ją poleca

Tak naprawdę każda z tych odpowiedzi jest prawidłowa, ponieważ wybór szkoły, do której będziesz uczęszczać jest najważniejszym krokiem. Oczywiście, w trakcie treningów szkołę możesz zmieniać tak często, jak Ci serce podpowiada, jednak to pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Nie zliczę, ile wiadomości otrzymywałam o zniechęcających pierwszych treningach. Począwszy od lokalizacji czy wyglądu studia, po nieprofesjonalne zachowanie instruktorek i figury odwrócone na trzecich zajęciach. Wiele osób po takim doświadczeniu może się po prostu zrazić i zrezygnować. A ich potencjał pozostanie niewykorzystany.

Warto przed pierwszym treningiem sprawdzić daną szkołę – opinię, kwalifikacje instruktorów, wygląd, infrastrukturę i bezpieczeństwo. Cena też dla wielu będzie wyznacznikiem, ale nie powinna górować nad pozostałymi kwestiami. Czasem warto zapłacić więcej, ale trenować w odpowiednich warunkach i z odpowiednimi ludźmi.

Na tym etapie warto również zadać sobie pytanie, czego oczekuję od zajęć pole dance. Zacznijmy od tego, że zajęcia mogą być grupowe lub indywidualne. Sama zdecyduj, która forma będzie dla Ciebie odpowiednia. Jeśli zależy Ci na indywidualnym podejściu, skupieniu się na konkretnych celach i kameralnej atmosferze to powinnaś wybrać zajęcia indywidualne. Trening sam na sam z instruktorem nie jest gwarancją, że nie będziesz robić elementów, których nie lubisz, ale pozwala skupić się na tym, co jest dla Ciebie najważniejsze, bez pomijania podstaw. Na zajęciach grupowych spotkasz się z formułą jednej lub dwóch osób na rurkę. Każda z opcji ma swoje plusy i minusy. Jeśli nie przeszkadza Ci dzielenie rurki z koleżanką, a wręcz lubisz, kiedy ktoś jest obok Ciebie i masz towarzysza do rozmów to zajęcia z dwoma osobami na rurkę będą dla Ciebie odpowiednie. Jeśli wolisz bardziej kameralne grupy, nie chcesz dzielić się rurką i skupiasz się na własnych celach to kieruj się do szkół z jedną osobą na rurkę.

Jaka powinna być szkoła pole dance?

Szkoła powinna spełniać wszystkie podstawowe standardy, czyli przede wszystkim musi być zaopatrzona w dobrej jakości rurki rozstawione w odpowiedniej odległości od siebie. Na sali muszą być dostępne materace, maty, płyny do czyszczenia rurki. Dodatkowo – lustra, klimatyzacja/wiatrak, ściereczki, inne sprzęty do ćwiczeń. Sama szkoła powinna mieć szatnię z zamykanymi na kluczyk szafkami, łazienkę z prysznicem. Fajnie, jeśli jest dostępna woda do kupienia czy inne napoje/przekąski. Czasem spotkasz także możliwość kupna magnezji lub własnej ściereczki.

Szkoła to także ludzie, więc masz prawo do uzyskania informacji o stażu i szkoleniach instruktorów. W Polsce legitymacja instruktorska nie jest wymagana do prowadzenia zajęć grupowych, jednak każdy instruktor powinien posiadać odpowiednią wiedzę i umiejętności. A Ty masz prawo to wiedzieć 😉 Ludzie, którzy pracują w klubie, a także kursanci to osoby, z którymi będziesz dzielić ten czas na rurce, więc warto, abyś się z nimi dogadywała.

Po wybraniu odpowiedniej szkoły zapisz się na pierwsze zajęcia. Wiele szkół korzysta teraz z aplikacji do zapisów, ale wszystkich informacji dowiesz się u źródła. Podjęłaś dobrą decyzję, więc czas spakować się na trening!

Co spakować na zajęcia?

Na pierwszym treningu będziesz potrzebować kilku podstawowych rzeczy, a z czasem Twoja torba (a właściwie jej zawartość) będzie się powiększać. Zacznijmy od podstaw:

  • Strój sportowy – na pierwszych zajęciach wystarczą legginsy/dresy oraz top lub koszulka sportowa i skarpetki. Ważne, abyś czuła się komfortowo i nic nie blokowało Twoich ruchów. Na kolejne zajęcia warto zabrać ze sobą krótkie spodenki i top, ponieważ koleje treningi będą przynosić więcej styczności ciała z rurką, a w pole dance panuje zasad – im mniej tym lepiej 😊
  • Woda – na zajęcia koniecznie zabierz ze sobą wodą lub inny napój. Trening pole dance jest wymagający, chociaż pierwsze zajęcia nie sprawią, że z sali wyjdziesz na czworaka. Nawodnienie jest bardzo ważne nie tylko podczas treningu, ale codziennie, więc warto wyrabiać w sobie nawyk picia wody (i mówię to ja, która do studiów uważała, że woda jest po prostu niedobra).
  • Własna ściereczka/ręczniczek – to będzie potrzebne nie tylko do czyszczenia rurki, ale także do wycierania potu z czoła 😊 Nie mamy zamiaru Cię wykończyć na pierwszym treningu, ale różnie reagujemy na aktywność fizyczną. Jedni pocą się mniej, a inni bardziej, dlatego warto być przygotowanym na każdą ewentualność.
  • Gumka do włosów – co do zasady nie musisz trenować ze związanymi włosami, ale jest to po prostu o wiele bardziej komfortowe i bezpieczne. Odgarnianie włosów z twarzy, kiedy instruktor pokazuje kolejne ćwiczenie może Cię tylko rozpraszać.
  • Magnezja – nie jest konieczna już na pierwszym treningu i zawsze zachęcam do sprawdzenia, jak trzymasz się bez niej. Jednak na kolejnych treningach, kiedy widzisz, że zjeżdżanie z rurki tylko Cię zniechęca, to warto zapytać o radę trenera i zaopatrzyć się we własną magnezję.

Jak się przygotować do zajęć?

Pierwszym, co musisz zrozumieć przed zajęciami pole dance jest to, że jest to trudny sport. Głównie dlatego, że trenujesz z przyrządem – rurą, której zupełnie nie znasz. Pole dance boli, bo cały czas ocierasz się o rurę, która bywa nieprzyjemnie zimna. Nie wszystko musi Ci od razu wychodzić i musisz nastawić się również na taką ewentualność. Co więcej, twoim koleżankom z grupy wszystko może wychodzić idealnie. Nie porównuj się i skup się na sobie. To Ty za to płacisz, dlatego wyciągnij z tego treningu jak najwięcej. Nie pędź za grupą, a skup się na dokładnym wykonaniu każdego ćwiczenia.

Jeżeli boisz się pokazać swoje odsłonięte ciało przed grupą, bo uważasz, że jesteś za gruba/chuda czy jakakolwiek inna, to nie rób nic na siłę. To przyjdzie z czasem. Pole dance jest również sportem, który uczy akceptacji własnego ciała. Każda z nas patrzy w lustro i widzi swoje mankamenty, chociaż reszta społeczeństwa nawet nie zwraca na nie uwagi. Dla mnie zawsze zadziwiające będzie to, że zaczynając treningi 9 lat temu, kiedy ważyłam mniej, zasłaniałam się jak tylko mogłam. Teraz kupuję tak wycięte spodenki, że trudno je nazwać „spodenkami”. Czy to znaczy, że zupełnie nie przejmuję się tym, co pomyślą inni? Jasne, że nie. Myślę o tym, ale jednocześnie akceptuję siebie. Polecam, fajna sprawa.

Nic wcześniej nie trenowałaś? Spokojnie!

Na zajęcia nie musisz być specjalnie przygotowana fizycznie. Każdy zaczyna z pewną przeszłością sportową lub jej brakiem, jednak dla instruktora pole dance każdy jest równy. Każdego uczymy tego samego, od zera. Jeśli są to Twoje pierwsze zajęcia pole dance, to są to Twoje pierwsze zajęcia i tylko to się liczy. Rozbieżności będą bardziej zauważalne w tym, jak ktoś prowadzi ruch, jak trzyma się na rurce. Jednak na zajęciach grupowych każdy powinien być traktowany równy, a jednocześnie indywidualnie. Oznacza to, że stosujemy te same ćwiczenia i te same elementy, ale dla niektórych możemy je odpowiednie ułatwiać lub utrudniać. Wcześniejsze treningi na siłowni, joga, stretching czy kalistenika mogą pomóc w treningach pole dance, ale nie muszą! To zupełnie nowa aktywność fizyczna, którą Ty i Twoje ciało będziecie wspólnie poznawać. Mam nadzieję, że ta podróż będzie dla Ciebie czymś wyjątkowym!