POLE DANCE PLUS SIZE

Pisząc ten tytuł tak naprawdę sama zastanawiałam się nad jego racją bytu. Nie lubię etykietek i nie uważam, że pole dance powinien być dzielony na mężczyzn i kobiety, chudszych i grubszych, niższych i wyższych. Mimo wszystko, nadal panuje to rozróżnienie i nie będziemy w stanie się go pozbyć w 100%. Prawdą jest też, że tak samo, jak mężczyźni i kobiety trenują trochę inaczej, ze względu na inną masę mięśniową i siłę, tak samo trochę różni się trening osób plus size. Ale o tym, już za chwilę.

Kogo mamy nazywać „PLUS SIZE”?

To jest chyba największy, jak dla mnie problem, ponieważ ciężko jest określić, kiedy wchodzisz w etap plus size. Z medycznego punktu widzenia może to być po prostu już nadwaga, ale z drugiej strony u kobiety o normalnych proporcjach również może zostać rozpoznana nadwaga. A to wszystko za sprawą BMI, które nie jest już odpowiednią miarą, ponieważ nie bierze pod uwagę stosunku masy tłuszczowej do mięśniowej. Nie chcąc się dłużej nad tym zastanawiać, pozostawię decyzję każdemu z nas osobno. A z kolejnej strony, czy w ogóle warto etykietować na plus size i nie plus size? To kolejna kwestia, przy której bym popłynęła, dlatego zatrzymam się tutaj i pójdziemy dalej.

Rurka dla każdego

O tym, czy rurka jest sportem dla każdego też zastanawialiśmy się już wielokrotnie. Ostatecznie można chyba powiedzieć, że o ile nie masz przeciwwskazań zdrowotnych to pole dance może być sportem dla Ciebie.

Od razu rodzi nam się kwestia powiązania pole dance z osobami plus size. Osoby te często są narażone na przeciążenia stawów, mniejszą pojemność płuc czy inne choroby przewlekłe. Właśnie dlatego pierwszym krokiem powinna być konsultacja z lekarzem i analiza naszego stanu zdrowia. I tak naprawdę tyczy się to każdego z nas. Stan naszego organizmu, wcześniejsze kontuzje czy choroby mogą wpływać na naszą efektywność oraz możliwości.

Co możesz zrobić, jako instruktor? Pierwszym pytaniem, jakie zadaje moim nowym kursantkom jest pytanie o stan ich zdrowia. O to, czy wcześniej coś trenowały, czy przechodziły jakieś kontuzje i czy mają obecnie jakieś ograniczenia. Dzięki temu, jestem w stanie dopasować ćwiczenia nie tylko na rurce, ale także na rozgrzewce i wiem, że nikomu nie stanie się krzywda.

No dobra, może pierwszym pytaniem jest „jak masz na imię?”, ale ta kwestia wchodzi od razu potem, zapewniam. To w ogóle bardzo dobry nawyk i polecam go sobie nabyć na przyszłość.

Program „PLUS SIZE”

Z tego, co wiem, w Polsce żadne studio nie dysponuje zajęciami pole dance przeznaczonymi jedynie dla osób pole dance (jeśli się mylę, to napisz do mnie, chętnie się dowiem!). Takie zajęcia są jednak często spotykane za granicą. Przede wszystkim daje to poczucie komfortu dla większych osób, nie muszą porównywać się z innymi – zwłaszcza, jeśli mają taką tendencję. Tym samym, w Polsce nie dysponujemy jakimś specjalnym programem nauczania takich osób, mało mówi się też o tym na kursach instruktorskich (przynajmniej na tych, które odbyłam). Mimo wszystko, nauczanie pole dance osób plus size jest troszkę inne.

Przede wszystkim osoby te potrzebują więcej czasu na zdobycie siły – to wiąże się z utratą tkanki tłuszczowej à duża potliwość oraz nabieraniem masy mięśniowej, co samo w sobie zajmuje zdecydowanie więcej czasu. Tym samym, samo wchodzenie na rurkę, które dla wielu początkujących również jest zmorą, będzie trwało dłużej, ponieważ wymaga podciągnięcia swojego ciężaru ciała i wspięcia się wyżej. Prowadząc grupę początkującą takie osoby mogą lekko „odstawać” i tym samym wymagają dostosowania poziomu oraz tempa do ich możliwości. Wymagają indywidualnego podejścia.

Podejście indywidualne w grupie

Co do tego indywidualnego podejścia – pole dance zazwyczaj naucza się grupowo i tak patrzy się na osoby przychodzące na zajęcia. Daje się do nauki te same elementy i oczekuje się tych samych rezultatów. Ale! Nie możemy pędzić z programem, bo ja sobie zaplanowałam, że dzisiaj to one wszystkie nauczą się strażaka i tak ma być! Do każdej osoby w grupie powinno się podchodzić indywidualnie. I tu nacisk na słowo „podchodzić” – tak, wypada fizycznie podejść do każdej osoby na zajęciach, przeanalizować jej ruch i odpowiednio pomóc. To tyle z wstawki instruktorskiej, jedziemy dalej.

W co mam się ubrać na zajęcia?

Jednym z kolejnych problemów może być ubiór. Wiele osób nie lubi rozbierania się na zajęciach – i nie mowa tu tylko o osobach plus size, ale o kursantkach ogólnie. Wiele z nas ma tendencję do zakrywania swojego ciała i tego, co uważamy w nim za niedoskonałe. Z resztą, jak tu się rozbierać i ubierać tak, żeby mi było wygodnie, skoro wszystko reklamują modelki XS/S?

Ci, którzy są ze mną od początku, albo chociaż trochę dłużej, wiedzą, że moje ciało przez te 8 lat mocno ewoluowało. Z chudej nastolatki przeszłam w większą młodą dorosłą, żeby teraz znowu się trochę wysmuklić. Co więcej – mimo ubytku pewnej części tkanki tłuszczowej, to moje biodra pozostały proporcjonalnie większa. Do czego zmierzam? A do tego, że oglądając te wszystkie piękne modelki w polskich firmach z ciuchami, tak naprawdę chciałam wiedzieć, jak JA w tym będę wyglądać. A na pewno, nie tak, jak ta modelka.

Z czasem trochę się zmieniło i modelki plus size zaczęły pojawiać się w zagranicznych firmach. Byłam zachwycona i czekałam na ruch naszej polskiej społeczności. I się w końcu doczekałam.

Modelki plus size na polskim rynku

Wiele z ciuchów marki Pole Addict jest prezentowanych na różnych sylwetkach. Zdarza się, że wchodząc w jeden top jesteś w stanie zobaczyć jak wygląda na osobie XS, jak na M i jak na XL. I możesz nadal mieć wątpliwości, czy będziesz wyglądać tak dobrze, jak te modelki, ale robi się cieplej na serduszku, kiedy wiesz, że możesz wyglądać tak, jak chcesz.

Bo pole dance’owa moda jest dla każdej z nas i nie powinna być zależna od rozmiaru. Powinna zależeć tylko od Twoich potrzeb.

I pamiętaj, że z kodem marzecnarurce15 dostaniesz 15 % zniżki na całe zamówienie. A jeśli rozmiar nie będzie pasował, to bez problemu możesz zwrócić towar i wymienić na inny. Tabele rozmiarów znajdziesz na stronie oraz w tym poście, gdzie opisuję, jak dobrać odpowiedni rozmiar stroju pole dance.

Podobał Ci się ten tekst? Zostaw komentarz!