Zajęcia indywidualne – czy warto z nich korzystać?

Rozpoczynając swoją przygodę z dowolną aktywnością fizyczną, zazwyczaj Twoim pierwszym wyborem są zajęcia grupowe. Niekiedy, tylko takie są oferowane. Jednak, biorąc pod uwagę świat pole dance – do wyboru są zarówno zajęcia grupowe, jak i indywidualne. Zajęcia sam na sam z trenerem są też dostępne w strechingu, tańcu, kalistenice czy innych aktywnościach, które mogą wspomóc Twój rozwój na rurze. Pozostaje pytanie – jakie zajęcia wybrać?

Jak wyglądają zajęcia indywidualne?

Zajęcia indywidualne to czas, podczas którego spotykasz się sam na sam z trenerem. Zajęcia te trwają zazwyczaj pełną godzinę zegarową, chociaż mogą trwać dłużej. Wszystko zależy od możliwości oraz chęci. Najpierw skupię się na zajęciach indywidualnych z pole dance, jako że po to się tutaj wszyscy spotykamy.

Każde zajęcia muszą rozpocząć się rozgrzewką, jednak może być ona zbudowana inaczej niż na zajęciach grupowych. Może zostać skrócona/ wydłużona, bardziej dopasowana do Twoich potrzeb. Mówiąc wprost – trener skupia się na Twoich słabościach i będzie nad nimi pracował. Takie zajęcia powinny zostać poprzedzone „wywiadem”, podczas którego rozmawiacie o rzeczach, nad którymi szczególnie chciałabyś popracować. Sam trener, jeżeli Cię zna, może zaproponować konkretne obszary działania.

Po rozgrzewce zaczyna się część rurkowa. W zależności od tego, czy wybierasz pojedyncze zajęcia indywidualne czy jest to cykl spotkań, to ta część będzie wyglądać trochę inaczej. Przy pojedynczych zajęciach możecie skupić się konkretnie na tym, co Cię trapi i co Ci nie wychodzi. Przykład: masz problem z cupidem, więc zapisujesz się na zajęcia indywidualne, podczas których trener dokładnie tłumaczy, może zaobserwować każdy Twój ruch i go poprawić. Przy zajęciach, które odbywają się regularnie, to trener powinien ułożyć plan, który będzie pozwalał na rozwój Twoich umiejętności.

Na koniec standardowo – rozciąganie, wyciszanie organizmu i podsumowanie dzisiejszych zajęć.

To jaka jest różnica?

No właśnie, kiedy spojrzymy na ten opis, to można by stwierdzić, że nie ma znaczących różnic pomiędzy zajęciami grupowymi a indywidualnymi. Na zajęciach grupowych instruktor również powinien zwracać uwagę na każdego kursanta, pomagać, zauważać błędy i je korygować. I tak, robi to. Jednak zajęcia grupowe – jak sama nazwa wskazuje – odbywają się w większej ilości osób. Instruktor nadal jest jeden, a kursantów kilkoro. Jego uwaga, podczas tego samego czasu musi skupić się na kilku osobach, a nie na jednej. Stąd, zajęcia indywidualne pozwalają na skupienie całej uwagi instruktora na Tobie.

Co więcej, zajęcia grupowe idą wytyczonym torem i nie zawsze da się rozwijać szczególne umiejętności jednego kursanta w całej grupie. Zajęcia indywidualne pozwalają skupić się, np. bardziej na gięciu czy dynamice, czyli obszarach które mogą stanowić Twoją słabość lub przeciwnie.

Jedna znacząca różnica – cena

Znaczącą różnicą pomiędzy zajęciami grupowymi a indywidualnymi jest oczywiście cena. Za zajęcia indywidualne cena wynosi ok. 100-150 zł za godzinę, może więcej. Oczywiście cena jest w pełni zrozumiała, ponieważ koszty opłacenia chociażby sali i trenera spoczywają na jednej osobie, a nie całej grupie. Pojawia się zatem pytanie – czy warto?

Czy warto korzystać z zajęć indywidualnych?

Zdecydowanie tak! Zajęcia indywidualne dają przede wszystkim możliwość popracowania nad Twoimi słabościami, ale także rozwijania Twoich zdolności. Podczas zajęć cała uwaga trenera jest skupiona na Tobie, dzięki czemu łatwiej jest skorygować potencjalne błędy. Dodatkowo, brak grupy od razu uniemożliwia porównywanie się do innych 🙂

A z jakich zajęć warto korzystać?

Warto korzystać lub okazjonalnie skorzystać z indywidualnych zajęć pole dance, ponieważ pozwoli to na ułożenie ruchu w Twojej głowie. Ja szczególnie lubię skorzystać z takich zajęć, kiedy wiem, że mam z czymś znaczny problem. Dookoła panuje cisza, a ja mogę w spokoju przemyśleć ruch, nie porównywać się z innymi. Doceniam też takie zajęcia przy trickach, których się szczególnie obawiam lub po prostu ich nie rozumiem. Asekuracja skupia się tylko na mnie, nie muszę czekać na trenera, kiedy akurat tłumaczy coś innej osobie. Dzięki temu moje progresy są po prostu łatwiejsze i szybsze.

Co więcej – od jakiegoś czasu korzystam z indywidualnego stretchingu i naprawdę uważam to za błogosławieństwo. Stretching jest dla mnie szczególnie kłopotliwy w klatce piersiowej, bo paraliżuje mnie strach. Podczas zajęć indywidualnych robię się spokojniejsza, bo wiem, że trener skupia się tylko na mnie i nie spieszy się. Korzystam też z zajęć indywidualnych z tańca współczesnego i to też jest tak dobre! Mogę się rozwijać w swoim tempie , powtarzać coś tysiąc razy, albo właśnie nie powtarzać i iść dalej, kiedy szczególnie mi to wychodzi.

Przekonaj się sam/sama!

O tym, czy warto korzystać z zajęć indywidualnych najlepiej przekonać się samemu. Warto choć raz skorzystać z takich zajęć i zobaczyć, czy daje mi to więcej radości, progresu czy jednak wolę zajęcia grupowe. Jedno jest pewne – podczas zajęć indywidualnych się nie ukryjesz! Każda pompka będzie policzona 🙂

Na koniec przypominam, że można wybrać się na zajęcia indywidualne ze mną w SPARROW SPORT CLUB!

Podobał Ci się ten tekst? Zostaw komentarz!