Poziom medium – czas na figury odwrócone!

Za nami jest już poziom podstawowy, jeśli ktoś nie czytał, to szybka nadrabia tutaj. Dzisiaj obiecany wpis o poziomie medium. Podobnie, jak przy podstawie zrobiłam ankietę na Instagramie i podzielę się z Wami jej wynikami. Omówimy sam proces wejścia na poziom medium i figury, jakie powinien zawierać.

Od czego zaczyna się poziom medium?

Przede wszystkim, aby rozpocząć poziom medium musimy z powodzeniem zakończyć poziom podstawowy 🙂 W tej kwestii wszystko zależy też od polityki danej szkoły czy instruktora. W niektórych przypadkach wymagane jest zaliczenie egzaminu z poziomu podstawowego, aby przejść na poziom wyższy. Zdania na temat egzaminów są podzielone, ale według mnie jest to dobry sposób na sprawdzenie wyników danej osoby. Zdarza się przecież tak, że mamy osobę, która bardzo dobrze radzi sobie z figurami, takimi jak cupid czy ballerina, ale totalnie leży przy bumerangu. I teraz chwila szczerości – sama byłam taką osobą. Przy wielu przerwach powracałam na swój poziom i bez problemu robiłam russian layback, ale nie mogłam przejść z bumeranga do kołyski. Dopiero opanowanie podstaw daje możliwość ZDROWEGO przejścia na poziom wyższy.

Do brzegu – poziom medium zaczyna się tam, gdzie zaczynają się figury odwrócone. I tak brzmiała większość Waszych odpowiedzi w mojej ankiecie na Instagramie. Zdecydowanie się zgadzam, dlatego V-ka należy do poziomu MEDIUM. U mnie w szkole jest to pierwsza figura nauczana na poziomie medium i co ważne – od razu nauczana jest siłowo. Dzięki temu budujemy poprawne wzorce ruchu, a przecież większość figur na tym poziomie wychodzi od V-ki.

Jednak przy publikacji postu z podstaw miałam przyjemność wymienić doświadczenia z Asią, która naukę w poziomie medium zaczyna od laybacka czy outside leg hang. Komentarz Asi jest bardzo trafny, dlatego wklejam go dla Was poniżej.

Dodatkowo, zamieszczam też komentarz Agnieszki, która podzieliła się rozplanowaniem nauki na poziomie podstawowym. Też bardzo dobry komentarz!

Co z tym laybackiem?

Kwestia laybacka też często bywa kontrowersyjna, dlatego czas się z nim rozprawić. Jakby na to nie patrzeć layback jest figurą odwróconą, bo wisimy do góry nogami. Co więcej – laybacków jest bardzo wiele. U mnie w szkole przede wszystkim odróżniamy laybacki, w których łapiemy rurkę rękoma i te, w których nie łapiemy. Tych drugich – czyli layback cross knee release i cross ankle relase nauczamy pod sam koniec poziomu podstawowego, trochę jako przygotowanie głowy na figury odwrócone. Asekuracja przy tych figurach to jest mus! Oczywiście asekuracja w pracy instruktora jest przynajmniej dla mnie najważniejsza, jednak wejście w figury odwrócone to przede wszystkim przełamanie strachu!

Jakie figury zawiera poziom medium?

Kwestia figur , jakie zawierają się w danym poziomie to też niezła historia. Tak naprawdę, każda szkoła czy źródło jest w stanie podać nam zupełnie inne figury i tylko część z nich może się pokrywać. Dla mnie obecnie najlepszym wyznacznikiem jest Pole Bible, ponieważ poziomy tam są dobrze rozłożone i nie lecą zbyt szybko. Zdecydowanie wolę w tę stronę niż V-kę na podstawie 🙂 Drugie źródło to oczywiście program mojej szkoły – bo jako instruktor widzę po swoich kursantach, że działa i są oni dobrze przygotowani na poziom medium, kiedy przejdą dokładnie wszystkie figury z poziomu podstawowego.

Nie przeciągając, jakie figury zawiera poziom medium:

 • V-ka
 • inverted crucyfix
 • gemini i scorpio
 • thigh hold (modliszka)
 • hip hold – pike i ball
 • brass monkey
 • butterfly i extended butterfly
 • inverted D
 • księżna i jade
 • russian layback
 • laybacki zamknięte
 • banana split

Oraz inne, ale nie skupiamy się tutaj na wypisaniu wszystkich figur. Zarysowaliśmy obszar, który powinien znajdować się na poziomie medium. A jednocześnie, takie figury musimy opanować, aby wejść na poziom zaawansowany.

Co jeszcze jest ważne?

To, co najważniejsze – podstawy 🙂 Trzeba pamiętać, że wejście na poziom medium nie oznacza, że podstawy są już za nami i nie trzeba ich powtarzać. To jest wiedza, która musi być cały czas przypomina, nawet w formie kilku połączonych figur pod koniec rozgrzewki. A skoro jesteśmy przy łączeniu figur. Poziom medium to czas na tworzenie dłuższych i bardziej zaawansowanych combosów, które zawierają figury podstawowe i średniozaawansowane.

Wyniki ankiety – V-ka, gemini i scorpio

Na swoim Instagramie jakiś czas temu zadałam kilka pytań oraz udostępniłam dwie ankiety. Pierwsza z nich odnosi się do klasyfikacji gemini i scorpio. Czy są to figury podstawowe czy średniozaawansowane. Wyniki ankiety są jasne – wygrał poziom medium, ale! Tak naprawdę różnica głosów nie była aż tak duża, co w rezultacie dało 61% na medium i 39% na podstawę. Moja odpowiedź to oczywiście medium, chociaż jest to też początek tego poziomu. Wyniki poniżej.

Następne pytanie dotyczyło naszej kontrowersyjnej V-ki i było trochę podchwytliwe. Czy trzeba mieć DOBRZE opanowaną V-kę, żeby zacząć poziom medium? Większość osób odpowiedziała, że tak, a przecież tej figury uczymy się na poziomie średniozaawansowanym. Stąd, nie musisz, a wręcz nie powinieneś mieć jej dobrze opanowanej. To jest czas, kiedy będziesz się jej uczyć.

Na dzisiaj to wszystko, mam nadzieję, że post był przydatny i przyjemny w czytaniu. Koniecznie podziel się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach i daj znać, jak poziom medium wygląda u Ciebie!

A już niedługo poziom zaawansowany…

Podobał Ci się ten tekst? Zostaw komentarz!