Poziom podstawowy – co zawiera i ile trwa?

O tym, że poziom podstawowy jest najważniejszy w pole dance już wiemy, chociażby z tego wpisu. Kto nie wie, ten sobie przypomina. Podstawy są bardzo ważne, choć najczęściej nie doceniane i pomijane. Mimo, że kiedy zaczynałam trenować i podstawy miałam bardzo dobrze przepracowane, to po kilku latach wszystko gdzieś ucieka. Powrót do treningów po dłuższych przerwach i przede wszystkim – zostanie instruktorem, uświadomiło mi, że podstawy to podstawa. I koniec, dziękuję.

Czemu poziom podstawowy jest najważniejszy?

Tego nigdy zbyt wiele, więc przypomnijmy, czemu podstawy są takie ważne. Przede wszystkim na podstawach jesteś w stanie budować swoje późniejsze umiejętności. Dużo zwraca się uwagę na to, że przychodząc na zajęcia nie musisz mieć silnych rąk czy siedzieć w szpagacie. Nie musisz, bo wszystko budujemy podczas zajęć. To taka ciągle powtarzana formułka, ale prawdziwa. Poziom podstawowy zawiera w sobie figury i przejścia, które stopniowo budują siłę oraz elastyczność/mobilność.

Figury podstawowe, czyli jakie?

I to jest bardzo dobre pytanie! Ile szkół, tyle możliwości. Niestety, nie mamy ujednoliconego systemu, zarówno jeśli chodzi o nazewnictwo figur, jak i ich poziomowanie. W jednej szkole figura X (ale nie iron X, hehe) będzie się kwalifikowała jako poziom podstawowy, a w innej jako średniozaawansowany. I to niby nic, co to za problem, że w jednej szkole jest tu, a w innej gdzie indziej, najważniejsze to umieć ją poprawnie wykonywać, prawda? Powiedziałabym, że nie bardzo.

A nie bardzo, ponieważ podział na poziomy jest zrobiony po coś. To nie jest tak, że ktoś sobie kiedyś wymyślił, że a zrobimy sobie różne nazewnictwo. Nie jest też po to, aby oddzielić tych „gorszych” od „lepszych”, choć tak też się niektórym wydaje. Moim najlepszym jak dotąd porównaniem jest przyrównanie pole dance do szkolnictwa. Żeby przejść do szkoły średniej musisz ukończyć szkołę podstawową. Żeby iść na studia musisz ukończyć szkołę średnią. Tak samo jest w pole dance. Ukończenie poziomu podstawowego daje Ci możliwość wejścia do grupy średniozaawansowanej, a oznacza to, że masz odpowiednie umiejętności oraz przygotowanie fizyczne na wyższy poziom. I tu od razu nasuwa mi się kolejna myśl – co to oznacza ukończyć poziom podstawowy. Ale o tym zaraz, bo jak zwykle przeskakuje wątki, a najlepsze dopiero przed nami.

Figury – jakie obowiązują na poziomie podstawowym?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, ponieważ jak wcześniej wspomniałam każda szkoła patrzy na to indywidualnie. Są jednak takie figury, które powtarzają się wszędzie (a przynajmniej powinny). Mowa tutaj o takich figurach, jak:

 • cyrkiel
 • strażak i jego odmiany
 • front hook i back hook
 • krzesełko
 • dyslokator
 • siedzonko i wariacje
 • wspinaczki – podstawowa i boczna
 • kołyska
 • krucyfiks
 • spiny
 • wachlarz

Można by tak jeszcze długo wymieniać, ale są to figury wprowadzające, na podstawie których kursant uczy się kontaktu z rurką, która jest dla niego nowym przyrządem ćwiczeń.

Co dalej? Dalej jest już trochę pod górkę, ponieważ zakres dalszych figur jest bardzo różny i przeglądając różne spisy można natrafić na różne interpretacje. Nie będę wymieniać tutaj wszystkich figur, które znajdują się na poziomie podstawowym, bo trochę by to zajęło, a mamy inne narzędzia, gdzie możecie się z nimi zapoznać, ale o tym później. Mówiąc o figurach chciałabym przejść do wyników ankiet, które przeprowadziłam na swoim Instagramie. Swoją drogą – to przekonało mnie, że chciałabym zrobić większe badania na temat poziomu podstawowego i na pewno zabiorę się za większą ankietę, którą udostępnię na facebookowych grupach. Przejdźmy do rzeczy.

Co według Ciebie zawiera poziom podstawowy, kiedy się kończy?

To otwarte pytanie zadałam wczoraj moim obserwatorom i uzyskałam kilka odpowiedzi. Najpierw się nimi z Wami podzielę, a później przejdziemy do analizy.

Z załączonych odpowiedzi najbardziej wyróżnia się jedno słowo – INVERTY. Mam wrażenie, że inverty są punktem styku pomiędzy poziomem podstawowym a średniozaawansowanym i nie ma zgodności, co do tego, do którego poziomu je zaliczać. Z drugiej strony, czy jest to aż tak duża różnica, kiedy osoba na poziomie podstawowym robi V-kę, a nie na średniozaawansowanym? To zależy. W tym punkcie zatrzymam Was w niepewności i przejdziemy do kolejnego pytania.

Czy figury odwrócone powinny być nauczane na poziomie podstawowym?

Figury odwrócone, czyli inverty, czyli figury do góry nogami. Mamy jasność? Mamy. Chociaż w sumie, nie do końca, ale o tym zaraz.

Jak widzicie, w ankiecie wzięło udział 126 osób, z czego 68 (54%) z nich stwierdza, że inverty powinny być nauczane na poziomie podstawowym, a 58 (46%) uważa, że nie powinny. Różnica nie jest właściwie tak duża. Może być to spowodowane tym, że niektóre inverty są granicą pomiędzy oboma poziomami. Poziom średniozaawansowany zaczyna się dla mnie tam, gdzie zaczynają się inverty, ale! Weźmy np. laybacka, ale bez chwytania rurki rękami (chodzi mi tutaj o upadłego anioła/most – różni się w zależności od nazwy, ale ręce są puszczone). Jest to figura, jakby nie patrzeć, odwrócona. Mimo wszystko, nauczam jej na poziomie podstawowym, ale pod sam koniec tego poziomu, z asekuracją, dzięki czemu kursant ma szansę przyzwyczaić się powoli do wiszenia do góry nogami. Można by teraz powiedzieć – skoro layback tak, to czemu V-ka nie? Spieszę z odpowiedzią.

Czy V-ka to poziom podstawowy czy medium?

Od razu jedziemy z ciekawymi wynikami ankiety:

Nie jest to idealne pół na pół, ale musimy wybaczyć Instagramowi, dlatego postanowiłam przedstawić Wam te wyniki w formie liczby odpowiedzi. Tutaj odpowiedzi udzieliły 144 osoby, w tym 71 odpowiedzi na podstawę i 73 odpowiedzi na medium. Moje zdanie w tej kwestii jest oczywiście za poziomem średniozaawansowanym i jest to właściwie pierwsza figura, której naucza się w moim studiu na medium. Można zapytać – to za różnica, jeśli będzie uczona, jako ostatnia na podstawach? Nie wiem. Nie mnie oceniać. Dla mnie, jeśli szkoła nie ma rygorystycznie określonego punktu, że kursant musi zdać egzamin na poziom wyżej, to rzeczywiście V-ka nauczana jako ostatnia albo pierwsza nie ma większego znaczenia. Mimo wszystko – w świadomości kursantów powinna to być figura średniozaawansowana. W sumie w świadomości wszystkich z nas, ponieważ jest figurą podstawową, jeśli chodzi o inverty, ale nie podstawową ogólnie.

V-ka to poziom średniozaawansowany!

V-ka jest figurą, z którą prawie każdy z nas ma jakąś ciekawą historię. Jedni wykonują ją od razu, a inni (czyt. ja) męczą się z nią miesiącami. Kto by pomyślał, że wystarczyło zastosować poprawną technikę, żeby opanować V-kę? Całe życie do V-ki wskakiwałam i wyglądało to tak pokracznie, że wstyd się przyznać, chociaż Wam to pokażę, żebyśmy wszyscy zobaczyli różnicę. W każdym razie , V-ka jest bardzo techniczną figurą, która wymaga świadomości własnego ciała, która natomiast budowana jest na zajęciach podstawowych. Prawidłowa V-ka nie jest wykonywana z wyskoku, który obciąża odcinek lędźwiowy kręgosłupa (a ona na pewno nam się kiedyś za to odwdzięczy), tylko mięśniami brzucha. Wymaga zawiniętej miednicy, podciągnięcia nóg brzuchem, wyprostowania rąk w odpowiednim momencie i dobrego ułożenia ciała. Chyba, że chcemy kontuzjowanych kursantów, to śmiało.

I w tym miejscu pragnę z całego serca podziękować mojej trenerce – Iwonie, która otworzyła mi oczy i dzięki niej nabrałam takiej świadomości własnego ciała, ale także nauczania innych.

Moja V-ka w lipcu 2020 r.: https://www.instagram.com/p/CCl3XK9JFpS/

Moja V-ka teraz: https://www.instagram.com/p/CWJt9rMDL3W/

Czas na przyznanie nagrody za najlepszą odpowiedź

Jedna odpowiedź, jaka trafiła do mojej skrzynki szczególnie mnie zaciekawiła, bo jest przede wszystkim bardzo merytoryczna. Jeszcze raz za nią dziękuję, a ja Was chwilowo zostawiam z nią i swoimi przemyśleniami:

Gdzie szukać figur z poziomu podstawowego?

W naszych polskich źródłach ciężko jest znaleźć jedno, które przynajmniej dla mnie pokazywałoby wszystkie figury z poziomu podstawowego, dlatego ja kieruję się wskazówkami mojej trenerki i jej programem. Jednak, bardzo mocno polecam pozycję zagraniczną, czyli znaną wszystkim – Pole Bible. Tak, nie jest to tania rzecz, ale zdecydowanie warta swojej ceny, ponieważ zawiera w sobie każdy poziom i jego figury, a także wariacje tych figur, podzielone ze względu na figurę bazową. Uwaga – w Pole Bible V-ka jest figurą średniozaawansowaną 🙂

Z naszych polskich źródeł polecam Karty do choreografii Polish Pole Dance Federation, ponieważ są bardzo rozbudowane, zawierają wiele wariacji i są to naprawdę prawdziwe podstawy, chociaż kilka figur bym dodała. Niezmiennie polecam też Iron Pole Dance i jej albumy z figurami, ale tutaj podstawa jest mocno rozbudowana i trochę bym z niej wycięła. Ostatnio dostałam także planner GoKrafty, gdzie znajdują się figury przypisane do poziomów i z wieloma niestety się nie zgadzam, więc polecam do własnego przyporządkowania.

Mówiąc o figurach wspomnę o albumie, który obowiązywał w mojej pierwszej szkole – Sunset Girl założonej przez Karolinę Grzywaczewską. Tam znajdziemy takie rzeczy, jak krab zjazd czy inne pozycje koło rurki. I żadnych invertów na podstawie 🙂

Ile trwa nauka na poziomie podstawowym?

Kolejna, dla mnie dość drażliwa kwestia. Ogólnie czas nauki jest raczej niemiarodajny w stosunku do umiejętności, ponieważ każdy z nas progresuje w innym tempie. Na kursie instruktorskim uczyłam się, że poziom podstawowy powinien trwać rok, jednak ciężko mówić tu o sztywnym czasie, ponieważ należy wziąć pod uwagę chociażby predyspozycje kursanta, ale także częstość treningów. Nie będę się rozpisywać, bo nie ma nad czym. Najważniejsze to trenować systematycznie i zgodnie ze swoimi możliwościami.

To co z tym poziomem podstawowym?

Dla mnie temat nie jest zamknięty i szczerze, wymaga dalszych badań, które na pewno zrobię. Jest to dla mnie bardzo ciekawe i rozwijające w pracy instruktora. Czy kiedyś się dogadamy, co do zakresu tego poziomu? Nie wiem, ale mam szczerą nadzieję, że postaramy się bardziej to usystematyzować.

Czekam na Wasze komentarze i przemyślenia, bo na pewno są bardzo ciekawe. A kończąc, zadam kolejne nurtujące pytanie – statyk czy spin? Od kiedy i dlaczego? Taka ankieta też pojawi się na moim Instagramie!

Podobał Ci się ten tekst? Zostaw komentarz!