Jaki jest mój poziom?

Odpowiedź na zadane pytanie może nie być tak prosta, jakby się wydawało. Sama, jako kursantka możesz nie wiedzieć, czy Twoje umiejętności to poziom podstawowy czy może już medium. Jednym z wyznaczników może być nazwa zajęć, na które uczęszczasz. W końcu, w większości szkół zajęcia pole dance są podzielone na pewne poziomy. A co w sytuacji, kiedy zmieniasz szkołę i okazuje się, że tam Twój poziom jest określany jako wyższy/niższy? Trochę staje się to pogmatwane. To, kto w takim razie może określić nasz poziom?

Trochę teorii – jakie mamy poziomy?

I tutaj sprawa nie jest tak łatwa, jak mogłaby się wydawać. Na przestrzeni lat zakres poziomów oraz ich liczba uległa zmianom. Trochę z historii. W książce Wioletty Kąckiej „Pole dance. Taniec na rurze, jakiego nie znacie” z 2013 r. autorka wymienia trzy poziomy pole dance: podstawowy, średniozaawansowany i zaawansowany. Dodatkowo, opisuje je w następujący sposób:

„Pole dance. Taniec na rurze, jakiego nie znacie” W. Kącka

Poziom początkujący różni się od średniozaawansowanego przede wszystkim tym, że figury wykonuje się nie ze stania na podłodze, gdzie można się wybić, a z rury, gdzie nie mamy wybicia i do wykonania ćwiczeń wykorzystujemy siłę rąk. Na zaawansowanym poziomie należy ćwiczyć systematycznie, codziennie się rozciągać, ruszać się każdego dnia, aby podtrzymać poziom swoich umiejętności.

Do tego, co zawierają lub powinny zawierać dane poziomy jeszcze wrócimy, ale póki co, przejdźmy do poziomów, jakie wyróżniamy teraz, a jest ich cztery:

  • podstawowy
  • średniozaawansowany
  • zaawansowany
  • master

Niby nie zmieniło się wiele, bo dodany został jeden poziom, czyli master, ale praktycznie zmieniło się wiele. I patrząc na to, wydawać by się mogło, że nauka pole dance się rozciągnęła, czyli to, co kiedyś mieściło się w trzech poziomach, teraz zawieramy w czterech. Nic bardziej mylnego. Pole dance cały czas się rozwija i od 2013 roku, czyli podczas ostatnich 8 lat powstało tyle nowych figur, że nauka się skondensowała.

Jakie figury zawierają poszczególne poziomy?

Teraz nie będę tego omawiać tak dokładnie, ponieważ przeznaczę na to osobne posty, które będą opierać się na wielu źródłach, ale podejdziemy do tematu bardziej teoretycznie.

Wracając do poprzedniego nagłówka, mogę powiedzieć, że według mnie nauka pole dance się skondensowała i obecnie rozkład figur na poziomy się zmienił, przyspieszył. Kiedy poszłam na pierwsze zajęcia, a było to w 2014 roku na poziomie podstawowym uczyłam się zupełnie inaczej niż teraz uczę swoich kursantów. Czy to źle? Nie wiem. Nie mnie to oceniać. Z nostalgią wspominam tamte czasy, zwłaszcza, kiedy w swoich starych materiałach znalazłam spis figur podstawowych z mojego pierwszego studia (ale o tym później). Teraz podejście do nauki pole dance jest też inne i według mnie lepsze. Oczywiście nie możemy tego uogólniać na cały świat, ale myślę, że w bardzo wielu miejscach nauka pole dance jest przede wszystkim bardziej świadoma. Mamy całą rzeszę instruktorów i szkół, nawet w bardzo małych mieścinach, dzięki czemu praktycznie każdy ma dostęp do nauki. Trochę zeszłam z tematu, więc wracamy.

Czym się charakteryzują poziomy w pole dance?

Co zawiera poziom podstawowy? Czysto teoretycznie – powinien zawierać wszystkie figury i przejścia, które mają za zadanie zaznajomić kursanta z samym przyrządem oraz ruchem ciała. Mają dać solidne PODSTAWY, na których później będzie mógł budować kolejne figury. Są to figury bazowe, które budują naszą siłę i rozciągnięcie.

Poziom średniozaawansowany składa się głównie z figur odwróconych, które wymagają więcej siły i rozciągnięcia. Przekładając to na rozumowanie kursanta (którym sama się posługiwałam) to jest taki poziom, gdzie inni już powiedzą „wow”, ale Ty wiesz, że może być jeszcze lepiej. Ale bez żartów – przejście na ten poziom powinno być podparte solidnymi podstawami i dobrą TECHNIKĄ.

Poziom zaawansowany to oczywiście wszystkie figury, które widzisz na Instagramie i się nimi zachwycasz. To też wszystkie lekkie i płynne przejścia, o których marzysz. A na poważnie to są to figury o wysokim stopniu trudności, które wymagają szczególnie dużej siły i rozciągnięcia, które staje się niezbędne.

Poziom master to już totalni wymiatacze. Głównie zwraca się uwagę na skomplikowane przejścia pomiędzy figurami i niebywałą siłę oraz rozciągnięcie.

Czy istnieje jeden, konkretny spis poziomów?

Niestety, nie. Głównie dlatego, że wymagałoby to zgodności bardzo, ale to bardzo wielu ludzi, a jak wiadomo – z tym jest ciężko. W naszym małym, polskim podwórku również nie ma pełnej zgodności, o czym można łatwo się przekonać odwiedzając różne studia pole dance, czy pytając różnych instruktorów. Co szkoła, to inne figury na danym poziomie. Oczywiście nie mówię o tym, że wszędzie jest co innego, bo wiele figur się zgadza, ale można znaleźć równie wiele kwiatków przeskakujących nawet o dwa poziomy.

W tej sytuacji warto postawić sobie jedno, znaczące pytanie. Co powinno decydować o przynależności danej figury do danego poziomu?

I z tym pytaniem Was zostawię. Dam Wam czas na własną odpowiedź.

A o poziomie podstawowym pisałam trochę tutaj, jakbyście chcieli odświeżyć sobie pamięć.

Podobał Ci się ten tekst? Zostaw komentarz!