Zawody pole dance – o co w tym chodzi?

Przyszedł moment, w którym wewnętrznie (prawie) uporałam się z ostatnimi zawodami pole dance i jestem gotowa na podjęcie tematu, który siedzi we mnie od dawna. Chciałabym kompleksowo podejść do tematu zawodów pole dance, dlatego postanowiłam podzielić go na kilka części. Pierwsza z nich, którą masz przyjemność czytać będzie czysto informacyjna i teoretyczna. Przedstawię na czym polegają zawody i jak to wygląda.

Przede wszystkim – ranga

Zawody pole dance można, jak każde inne zawody sportowe podzielić ze względu na ich rangę:

  • lokalne/szkolne – często organizowane wewnętrznie dla kursantów danej szkoły lub miasta.
  • ogólnopolskie – obejmujące w zgłoszeniach obszar całego kraju. Często organizowane również przez szkoły albo przez federację.
  • ogólnoświatowe – przyjmujące zgłoszenia z całego świata. Tutaj również organizowane przez osoby prywatne lub jako następny pułap federacyjny.

Z rangi zawodów, a ściślej mówiąc – ich organizatora – wynika jeszcze jedna ważna rzecz. A mianowicie, zawody organizowane przez federację, a przypominam, że w Polsce mamy ich dwie (Polska Społeczność Pole Sport oraz Polish Ferderation Air Power Athletics) dają możliwość osiągnięcia tytułu Mistrza Polski i kwalifikacji na Mistrzostwa Świata. Swoją drogą, jak są dwie federacje, to jest dwóch mistrzów, więc he he, ale to nie jest temat na ten post. Idąc dalej takie zawody obejmuje szczegółowy regulamin.

Zawody organizowane przez osoby bądź podmioty prywatne są skierowane raczej na rozrywkę, możliwość pokazania siebie, promocję pole dance. Żebym nie została teraz źle zrozumiana – nie uważam, żeby to było coś złego! Ba, myślę, że zawodów mogło by być jeszcze więcej, ponieważ jest to szansa na sprawdzenie siebie i swoich możliwości, pokazanie swoich emocji i tego, jak ja czuję pole dance.

Do której kategorii należę?

W każdych zawodach znajdziemy podział na podstawowe kategorie, takie jak amator, semi-pro i pro. Czasem na zawodach dochodzą dodatkowe kategorie, jak kids, junior czy 35/40/45+. Oczywiście, to nie wszystko. Na niektórych zawodach mamy dodatkowy podział na kategorie exotic, art czy sport, ale to określa, jaki styl będziesz prezentować na scenie.

Jaki jest problem z podziałem na kategorię? Przede wszystkim – nie jest on jednolity. Patrząc na to z drugiej strony, nie musi taki być, ponieważ jak chcę sobie zorganizować zawody, to robię taki regulamin, który według mnie jest właściwy. I nie ma w tym nic złego. Problemem jest jednak najczęściej odpowiednie dobranie kategorii dla siebie. Przytoczę tutaj kilka definicji do kategorii Amator (bo akurat w takiej brałam teraz udział).

POLE DANCE SHOW 2022
Pole Art Experience 2021
POLEDANCEHOLIC 2021

Z przytoczonych przykładów możemy wnioskować , że są do siebie dość podobne, jedne są dłuższe, inne krótsze czy bardziej szczegółowe. Jeśli idealnie wpisujemy się w ramy takiego opisu – fantastycznie. Mamy większy problem, jeśli się w te ramy nie wpisujemy.

Co jeszcze można zauważyć? Tylko w jednym z trzech przykładów jest podpunkt figur zabronionych, a szczerze uważam, że powinien być na każdych zawodach. Pole dance nie jest na tyle jednolitym sportem, żeby każdy rozwijał się tak samo. Każdy z nas inaczej progresuje i po roku może robić deadlifty albo nadal ćwiczyć V-kę.

Zgłaszam się!

Następnym krokiem po wybraniu odpowiedniej dla siebie kategorii jest oczywiście wysłanie zgłoszenia. Są one przyjmowane przez Internet i wymagają nagrania filmu kwalifikacyjnego o różnej długości. Oczywiście film musi być nagrany ciągiem i pokazywać nasze najlepsze umiejętności. Dodatkowo, na większości zawodów obowiązuje również bezzwrotna opłata zgłoszeniowa, dzięki której Twoje zgłoszenie będzie rozpatrzone. Etap zgłoszeń trwa od miesiąca do kilku miesięcy.

Film zgłoszeniowy publikujemy zazwyczaj na YouTube i wysyłamy link w zgłoszeniu.

Na tym etapie musisz też dobrze zapoznać się z regulaminem zawodów, żeby nie przeoczyć choćby najmniejszego podpunktu. Po wysłaniu zgłoszenia pozostaje tylko czekać i trzymać kciuki za pozytywne przejście kwalifikacji!

Listy startowe zostały opublikowane…

W tym momencie dostępne są jedynie dwie opcje:

  • Tak, to Twoje nazwisko. Możesz zacząć świętować, a potem brać się do pracy!
  • Niestety, nie ma Two\jego nazwiska na liście. Nie poddawaj się i próbuj dalej.

Na tym etapie dzisiaj skończymy. Dalej czekają nas dwa posty nawiązujące do dwóch biegów wydarzeń.

Dostałaś się na zawody czy nie?

Podobał Ci się ten tekst? Zostaw komentarz!