Ewolucja pole dance

Kiedy właściwie pole dance miał swój początek w Polsce? Myślę, że pierwsze podrygi pole dance miały miejsce jakieś 10 – 12 lat temu. Kurde, wtedy to ja miałam 10 lat i jeszcze bawiłam się lalkami. Nawet do głowy by mi nie przyszło, żeby tańczyć na rurze! A teraz? 10 – latki wywijają lepiej niż ja.

Jak to wtedy było? Pamiętam moją rozmowę z Bereniką Nienadowską-Krajewską. Kiedy zaczynała w 2009 roku wszystko było dość obce, mało profesjonalne i oczywiście kojarzone jedynie z klubami go-go. W 2010 roku odbył się pierwszy konkurs pole dance, a rok później pierwsze zawody. Również w 2010 roku odbył się pierwszy wywiad w telewizji TVN na temat pole dance.

Ja zaczynałam w 2014 roku. Wydawać by się mogło, że przez te 4 lata, kiedy o pole dance mówiło się w mediach, wiele się zmieni. I być może w większych miastach, jak Warszawa czy Wrocław naprawdę tak było. Jednak ja zaczynałam w moich małych, rodzinnych Kielcach. Kiedy mówiłam, że uczę się tańca na rurze, to ludzie patrzyli na mnie trochę, jak na dziwne zjawisko. A jak w ogóle moja mama mogła na to pozwolić! To było coś naprawdę niespotykanego.

SOCIAL MEDIA I POLE DANCE

Zacznijmy od czegoś, bez czego nie wyobrażamy sobie obecnie życia. Social media – Instagram, Facebook, Snapchat. Najłatwiej dostępne źródło informacji o innych osobach. Zaglądasz i już wiesz, kto się dostał na studia, kto kupił sobie pieska, kto wychodzi za mąż, a kto jest w ciąży. W ciągu ostatnich 2 lat obserwuję jednak najczęściej, kto zaczął trenować pole dance.

Swój pierwszy filmik z rurki opublikowałam na Instagramie 10 lutego 2015 roku, czyli dopiero pół roku po rozpoczęciu nauki. Jednak zanim opublikowałam ten film, myślałam o tym kilka dni, może tygodni. Okropnie bałam się opinii innych ludzi. Obawiałam się porównania do klubu ze striptizem.

https://www.instagram.com/p/y7WN2NCN1x/

Obecnie wstawiając nowy film czy zdjęcie z rurki też się obawiam, ale nie porównania do klubu go-go, a źle wykonanego elementu. Nie myślę już o opinii ludzi spoza kręgu pole dance, ale właśnie o tym, co pomyślą inne pole dancerki. A niestety wciąż można spotkać się z tym, że obrażamy siebie nawzajem – tylko po co? Zostawiam Wam z tą myślą. Jeśli choć raz oglądając postępy innej dziewczyny, nawet w myśli wypominałaś jej błędy, to pora zastanowić się, po co?

https://www.instagram.com/p/BramHOKlZo5/

Obecnie, kiedy przeglądam Instagrama to zauważam, kto zaczął trenować. Chyba moim największym zaskoczeniem ubiegłego roku była Ola i Ania, z którymi przez rok studiowałam psychologię, a nagle obie trenują. Moje social media są zalane rurką. Ciężko znaleźć tam coś innego. Teraz publikowanie swoich osiągnięć na rurce jest czymś całkowicie normalnym, powiedziałabym, że nawet wymaganym. Jak nie publikujesz, to tak naprawdę nie trenujesz.

https://www.facebook.com/polelols/photos/a.2259133250998229/2455515651359987/?type=3&theater

LUDZIE

5 lat temu znalezienie w najbliższym otoczeniu osoby trenującej pole dance było szukaniem igły w stogu siana. Wszystkie moje pole dance’owe koleżanki poznałam na zajęciach. Kiedy wśród znajomych mówiłam o rurce nikt tak naprawdę nie wiedział o co chodzi i co ja w tym w ogóle widzę.

Rok temu poszłam na studia i tam znalazłam #polefriend. To był dopiero szok. Mój rok liczy tylko 30 osób i szczerze wątpiłam w poznanie tam osoby trenującej pole dance. Znalazłam Adę i nie mogłam sobie wymarzyć lepszej #labfriend i #polefriend w jednym.

Pole dance przeżywa lata swojej świetności. Szkoły wyrastają, jak grzyby po deszczu i naprawdę napływa tam mnóstwo kursantów. Swoją znajomą prędzej spotkasz na kursie pole dance niż na zakupach.

MEDIA

W 2010 roku w TVN pojawił się pierwszy wywiad na temat pole dance. Chyba pierwszą pole dancerką, która wzięła udział w Mam Talent była Berenika Nienadowska-Krajewska w 2014 roku. W tegorocznej edycji tego programu widziałam już pokaz Kasi Świech i wiem, że to nie koniec.

W mediach mówi się dużo o pole dance i co najważniejsze – mówi się dobrze. O rurce mówimy już jak o sporcie i tak zaczynają postrzegać ją ludzie.

NAUKA POLE DANCE

Dlaczego tak bardzo nie lubię mówić o tym, ile lat trenuję? Bo na swój pierwszy trening poszłam 5 lat temu. Po takim czasie treningów to dziewczyny są już instruktorkami, a nawet mają swoje szkoły. Dziewczyny, które trenują rok potrafią więcej niż ja. Jednak, kiedy ja zaczynałam, nie było takiej presji ze strony środowiska. Nie wiedziałam, jakie figury już powinnam robić, czy będę robić w przyszłości, dlatego do wszystkiego dochodziłam małymi kroczkami. Moja grupa nie dążyła od razu do odwróconych figur, handspringów czy rainbow marchenko. My po prostu nie wiedziałyśmy, że coś takiego istnieje.

Teraz chcemy wszystkie lepiej, szybciej i więcej. Koleżanki już pytają czy robiłaś handspringa, a Ty zaczęłaś miesiąc temu. Być może nawet o tym nie wiedząc, wywierają na Tobie presje, a to może skończyć się niezłą kontuzją. A co jest gorsze? Instruktorki, które na pierwszych zajęciach uczą od razu odwróconych figur.

Ja na pierwszych zajęciach chodziłam dookoła rurki i zrobiłam jednego strażaka. I to było coś! Wydawało mi się, że już jestem super profesjonalistką. Teraz takie rzeczy na pierwszych zajęciach są „słabe”.

Tylko do czego my się tak spieszymy?

ODZIEŻ POLE DANCE

Kiedy zaczynałam na rynku był jeden, może dwa sklepy z odzieżą do pole dance. A dzisiaj naprawdę jest w czym wybierać. Wybór jest tak duży, że czasem nie wiadomo, co będzie najlepsze. Jeżeli właśnie wybierasz swój idealny strój to z czystym sumieniem polecam Control – Workout Wear. Już od ponad dwóch lat używam strojów z tej firmy i jeszcze z żadnym nie miałam problemu. Mój pierwszy nadal doskonale się sprawdza. A to wszystko dzięki najwyższej jakości materiałom. A co jest jeszcze ważniejsze? Oni po prostu słuchają swoich klientek. Jeżeli masz wątpliwości, to na pewno nie spotkasz się z brakiem odpowiedzi. A te piękne stroje tylko zachęcają do zakupu 🙂

https://marzecnarurce.pl/2019/05/05/moda-w-pole-dance/

KLUBY GO-GO

Ciężki temat, co? Kiedy zaczynałam, pole dance kojarzył się tylko z klubami i bardo z tym walczyłam. Nadal walczymy. Chcemy się odciąć od tego porównania, chociaż już wiem, że tak się nie stanie. Kluby ze striptizem zawsze się będą kojarzyły z pole dance, bo jakby nie było, korzystamy z tego samego narzędzia. Jednak ostatnio możemy zaobserwować coś zupełnie nowego.

Wsparcie dla dziewczyn pracujących w klubach go-go. Zauważyłam to na stronie Polelols. Dan zaczął wpierać takie dziewczyny i zauważył, że wielokrotnie niczym się nie różnimy. Często nie jest to owijanie się wokół rury, a prawdziwe figury, wprost z pole dance. A to wszystko umocniło się dzięki premierze filmu „Hustlers”. Rurki tam podobno niewiele, J-Lo też nie radzi sobie najlepiej, ale chyba warto zobaczyć.

https://www.facebook.com/polelols/photos/a.2259133250998229/2452145701696982/?type=3&theater

Kilka słów na koniec

Pole dance to piękny sport. I tak bardzo, jak walczymy o zmianę myślenia odnośnie rurki, tak nie zapominajmy o sobie nawzajem. Wspierajmy się i nie oceniajmy.

———————————————————————————————————

Jeżeli chcesz wesprzeć moją działalność, to zapraszam do odwiedzenia mojego profilu na patronite.pl oraz przeczytania wpisu na ten temat tutaj.

Podobał Ci się ten tekst? Zostaw komentarz!