JAK DŁUGO TRENUJESZ?

Gdzie nie spojrzę, tam tylko to pytanie. Czuję, że staje się plagą i najważniejszym wyznacznikiem Twoich umiejętności. Co więcej – to, ile lat trenujesz pole dance staje się wyznacznikiem Twojego poziomu zaawansowania na zawodach. Ciągle tylko te pytania… „Ile lat trenujesz?”, „Po jakim czasie przejdę z poziomu podstawowego na średniozaawansowany?”, „Tyle już trenujesz i nadal tego nie umiesz?”, „Jak szybko robić postępy?”.
A DAJCIE SOBIE SPOKÓJ!

ILE LAT TRENUJESZ?

Trenuję już prawie 5 lat. Mój poziom zaawansowania jest raczej średni, niektórzy po tylu latach są już trenerami i mają na swoim koncie niemałe sukcesy. Handspringi mają w małym palcu, nadszpagaty bez problemu, treningi kilka razy w tygodniu. Za to mój szpagat to śmiech na sali, a handspringa zrobię w innym życiu. Kiedyś strasznie się tym przejmowałam i porównywałam swoją sytuację z postępami innych. Nie tylko koleżanek z grupy, ale także do sławnych pole dancerek. I zawsze jest tak samo.

Ile lat trenujesz?

Prawie 5 lat.

WOW, musisz już wszystko umieć!

Sęk w tym, że nie umiem.

Można trenować rok i mieć niesamowite umiejętności, a trenować 5 lat – jak ja – i nadal męczyć się z dobrym bumerangiem. Jak zawsze, można by powiedzieć, że poziom zaawansowania zależy od wielu czynników, w tym od czasu trenowania, ale ten również zależy od innych czynników. Mam nadzieję, że jeszcze się nie pogubiłaś.

To od czego to zależy?

  • SPORTOWA PRZESZŁOŚĆ – łatwo można się domyśleć, że osoby ze sportową przeszłością, taką jak gimnastyka, taniec czy jakakolwiek aktywność fizyczna, mają podstawy na start i podczas nauki pole dance może być im nieco łatwiej. Oczywiście, nie jest to złota zasada, aczkolwiek w wielu wypadkach się sprawdza. Moja sportowa przeszłość wygląda tak, że trochę potańczyłam, a zajęć wychowania fizycznego w szkole unikałam, jak ognia.
  • WIEK ROZPOCZĘCIA POLE DANCE – żarcik o 9 – letnich Rosjankach, które zawsze będą lepsze od Ciebie, jest trochę zabawny, a trochę smutny. Podobno im wcześniej rozpocznie się treningi, tym lepiej. Szczerze żałuję, że nie miałam takich możliwości, jak dzisiejsze dzieci i pole dance nie był traktowany, jak sport. Chociaż byłam tak nieśmiała, że pewnie i tak nigdzie bym nie poszła.
  • CZĘSTOTLIWOŚĆ TRENINGÓW – rozpoczynając treningi wybieramy zazwyczaj jeden, góra dwa, treningi w tygodniu. Wraz ze wzrostem umiejętności możesz zwiększyć częstotliwość treningów. A częstotliwość jest ściśle powiązana ze stanem Twojego portfela. Jakby nie było – im więcej trenujesz, tym więcej umiesz.
  • DODATKOWE AKTYWNOŚCI – oprócz trenowania pole dance możesz postawić też na inne aktywności wzmacniające. Siłownia, akrobatyka, streching, kalistenika… To wszystko ma wpływ na Twoje umiejętności w pole dance. Możesz szybciej robić postępy. Od 4 lat mówię sobie, że będę się regularnie rozciągać. Ciągle czekam, kiedy ten cud nastąpi.

PO JAKIM CZASIE PRZEJDĘ Z POZIOMU PODSTAWOWEGO NA ŚREDNIOZAAWANSOWANY?

Kolejne, jedno z moich ulubionych pytań, ponieważ podobnie, jak w poprzednim przypadku ma na to wpływ mnóstwo czynników. Przede wszystkim trzeba by zastanowić się, co uznajemy za poziom podstawowy, a co za wyższy. W zależności od szkoły, ten poziom jest różny, podobnie, jak nazwy figur. Dodatkowo, każdy instruktor uczy w inny sposób, dlatego czas nauki figur z każdego poziomu może być różny.

Niekiedy okazuje się, że figury, które według mnie są poziomem średniozaawansowanym, dla innych są podstawą. Bywa również na odwrót. Jednak najważniejsze jest to, że robisz postępy. Czas, w jakim to następuje, nie ma żadnego znaczenia.

TYLE JUŻ TRENUJESZ I NADAL TEGO NIE UMIESZ?

Dwa słowa – bumerang i superman. Czy kiedykolwiek uda mi się w 100 % poprawnie wykonać choć jedną z tych figur? Życie jest nieprzewidywalne, choć wątpię. Trenuję prawie 5 lat, a niektóre podstawy są mi całkowicie obce i znienawidzone. Po tylu latach treningów powinnam już mieć taki szpagat, że głowa mała. Dziewczyny proszą o rady, co zrobić, jak nie udaje mi się zrobić tego czy tamtego. Wszyscy inni poszli naprzód i wszystko im wychodzi, a ja nadal się z tym męczę. Zdradzę Ci sekret – wcale nie musisz umieć każdej figury i nie każda jest „obowiązkowa”.

Podobno bez umiejętnego wykonania niektórych figur nie da się iść naprzód. Może się nie da, ale można bardzo umiejętnie tego unikać – udaje mi się od 5 lat :))

JAK SZYBKO ROBIĆ POSTĘPY?

Generalnie to możliwości jest wiele. Możesz trenować coś dodatkowo, siłownia, regularny streching i inne takie. Możesz częściej chodzić na treningi, a możesz od razu kupić sobie rurkę do domu i nawet z niej nie schodzić. Jednak jest też mój ulubiony sposób, przygotuj się.

Robić postępy w swoim czasie.

Ostro, co? Ja wiem. To jest szok, nie wiesz jak sobie z tym poradzić. Mimo wszystko, chcę żebyś wiedziała, że nie musisz być najlepsza od razu. W sumie, nie musisz być wcale najlepsza. Bądź sobą, może być naprawdę fajnie.

koniec mądrości

Wystarczy na dzisiaj, bo i tak sporo się wydarzyło. Okazało się, że to, ile lat trenujesz nie jest najważniejsze. Co więcej, zależy to od wielu czynników, a niektóre z nich nie są wcale od Ciebie zależne. Możesz robić postępy w swoim czasie, uzależnionym od Twoich możliwości. Nie musisz umieć każdej figury, ani teraz, ani w ogóle. Nie żebym Cię namawiała do poddawania się. Broń Cię Rurkowy Boże. Ale bez spiny.

Odnośnie poddawania się – nie dostałam się na kolejne zawody. Po tej informacji miałam dwie opcje – rzucić to wszystko w cholerę albo ciężej trenować. Długo przychylałam się do pierwszej opcji, ale uznałam, że chyba mogę się bardziej postarać.

Na koniec szybkie porównanie. Można by powiedzieć, że gram w siatkówkę od 4 klasy podstawówki – wtedy rozpoczęłam to profesjonalne wychowanie fizyczne w szkole. A jednak, nie wiem czy jest ktoś gorszy ode mnie. Siatkówka i ja to połączenie zupełnie pozbawione sensu. Pole dance trenuję od prawie 5 lat, dobrze nam się układa, choć niektóre figury nie są dla mnie. I dobrze.

———————————————————————————————————

Jeżeli chcesz wesprzeć moją działalność, to zapraszam do odwiedzenia mojego profilu na patronite.pl oraz przeczytania wpisu na ten temat tutaj.

Podobał Ci się ten tekst? Zostaw komentarz!