Rodzaje pole dance – jaki jest idealny dla Ciebie?

Sezon zawodów 2018/2019 ruszył pełną parą. Na każdym kroku możemy spotkać informacje na temat kolejnych zawodów. Wybór jest ogromny i skłania do przemyśleń. Ale jakich przemyśleń? Głębokich. A dokładnie w głowie wielu z nas rodzi się piękna myśl, w której to my jesteśmy gwiazdami i występujemy na scenie. Och tak, w mojej głowie ta myśl też się uroiła i plany były już niemałe. Jednak zacznijmy od początku. A na początku musimy wiedzieć, jaki styl pole dance jest idealny dla nas. Nie tylko jeśli chodzi o zawody.

Większość z nas swoją przygodę rozpoczyna ze „zwykłym” pole dance. A cóż to znaczy? Otóż mało kto z nas zastanawia się w ogóle, ile wspaniałych rzeczy kryje w sobie pole dance. Jakby na to nie patrzeć ta dyscyplina została uogólniona i bardzo dobrze. Rozpoczynamy swoją przygodę, więc trudno, żebyśmy jeszcze mieli jasno sprecyzowane czy wybieramy art czy sport, a może exotic? Skoro nie wiemy jeszcze z czym to się je, to nie podejmiemy jasnej i sprecyzowanej decyzji. Kiedy podejmiemy tę niezwykle trudną decyzję (czyt. pójdziemy na zajęcia), otwiera się przed nami spektrum możliwości, które tylko czekają, żeby wziąć je w ramiona i utulić. Znowu za szybko, więc od początku.

Zapisujesz się na „pole dance”, czyli na co? Typowy pole dance, w typowym studiu, w typowym mieście – na tym skupimy się na początku. Takie zajęcia łączą w sobie zazwyczaj wszystkie rodzaje pole dance tak, żeby kursantka miała szansę spróbować i wybrać drogę idealną dla siebie. Oczywiście wszystko wymaga czasu. Zanim zaczniemy trenować, wszystkie filmy czy zdjęcia wydają nam się cudowne i idealne dla nas. Oczywiście wszystkie takie są, żeby nie było. Chodzi o to, że po pewnym czasie wybieramy SWOJĄ drogę. Objawia się to m.in. tym, kogo obserwujemy na Instagramie, na czyje warsztaty chcemy jechać i również na jakich zawodach wystąpić. Na zajęciach budujemy swoją siłę, uczymy się typowo sportowych trików, ale też spoglądamy na stronę artystyczną przez delikatne combosy czy choreografie. Próbujemy też duetów. Rurki obrotowej i statycznej. Instruktorki pokazują każdą poznaną stronę pole dance i dają kursantce pełny wybór. Po pewnym czasie w rowie i każdej z nas rodzi się pewien plan na życie związany z pole dance. Niektóre postanawiają nauczać innych i chcą zostać instruktorkami, inne wybierają typowo sportową drogę i żeby wzmocnić swoje możliwości korzystają z siłowni. Można też wybrać artystyczną formę i korzystać dodatkowych zajęć tanecznych, żeby ćwiczyć formę artystyczną. W pewnym momencie już wiemy i chcemy iść o krok dalej.

Następnym krokiem są oczywiście warsztaty i zawody. Z wydarzeń dostępnych w danych studiach, szukamy i wybieramy warsztaty z osobami, które nas najbardziej inspirują. Kiedy znajdziemy tę osobę, wybieramy rodzaj warsztatów – choreo, combosy, triki… Wybór też zazwyczaj jest spory, a Ty chciałabyś iść na wszystkie. Czasem portfel na to nie pozwala, ale uwierzcie mi, że warto inwestować w siebie i rozwijać swoje umiejętności. Ostatnio byłam na warsztatach z niesamowitą Jenyne Butterfly. Możliwość spotkania kobiety, która od 17 lat trenuje pole dance, jest inspiracją i nauczycielką. Jenyne ma niewyobrażalną świadomość własnego ciała, każdy jej ruch jest przemyślany i kontrolowany. Uwierzcie mi, że takie spotkania tylko otwierają nam nowe możliwości. Chcemy więcej i więcej. Dlatego staramy się sięgać po więcej.

Jako „więcej” mam na myśli… zawody.  Sezon ruszył, już od kilku miesięcy możemy wysyłać zgłoszenia na różnego typu zawody. Kiedy myślimy nad zawodami, to znaczy, że jest to ten czas. Już wiesz, jaka kategoria jest idealna dla Ciebie. Jeszcze nie brałam udziału w żadnych zawodach, dlatego nie mam zamiaru Was pouczać, jak należy się do nich przygotować. Jednak w te wakacje coś mnie tknęło (czy tak się w ogóle mówi?) i pomyślałam sobie, że chciałabym wziąć udział w zawodach. Oczywiście nie myślałam o Mistrzostwach Polski IPSF, ponieważ „za wysokie progi na moje nogi”, ale okazało się, że powracają zawody Pole Art Polska, a jurorką będzie Marion Crampe. No nie mogło być lepiej. Wszystko było już zaplanowane. Potem pojawiła się informacje o następnych zawodach w stylu art, czyli Sensual Championship. No to jeszcze lepiej. Niestety mój zdrowy rozsądek szybko sprowadził mnie na ziemię. Zostało mi już tylko kilka miesięcy z moją przyjaciółką płytą pod klatką piersiową i chyba nie chciałabym po raz kolejny przez to przechodzić. Wiem, że przygotowując się do zawodów chciałabym dać z siebie 100%, a niestety płyta mnie ogranicza. Jednak wierzę w to, że sezon 2019/2020 jest mój!

Nie lubię się powtarzać, dlatego nie będę po raz kolejny omawiać wszystkich rodzajów pole dance. Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej to zapraszam tutaj. Postanowiłam pójść trochę dalej, dlatego ten post jest początkiem czegoś wielkiego! Otóż następne posty będą poświęcone różnym rodzajem pole dance. Jeden post = jeden rodzaj. Skupię się na nim dokładnie, przedstawicielach i możliwościach rozwoju. Wszystko dlatego, że nowy sezon w pełni i skoro w mojej głowie rodzą się myśli o zawodach, to w Waszych tym bardziej. Macie jeszcze szansę zgłosić się na parę zawodów. Zapisy na Pole Art Polska niestety się zakończyły, gratuluję osobom, które się dostały. Jeżeli tylko sesja mi na to pozwoli to z miłą chęcią odwiedzę Gdańsk i zobaczę to niezwykłe widowisko. Macie jeszcze jednak 3 dni (16 października 23:59) na wysyłanie zgłoszeń na Sensual Championship w Ostrowie Wielkopolskim. Już teraz wiem, że widowisko będzie niesamowite. Wszystkie informacje możecie znaleźć na ich stronie na Facebook’u. Bardzo serdecznie zachęcam. W jury zasiądzie Slava Ruza, Kateryna Gromova Berenika Nienadowska – Krajewska oraz Karolina Grzywaczewska. Każdy pokaz będzie kręcony na 5 kamer oraz fotografowany przez dwójkę fotografów. Przewidziane są nagrody rzeczowe oraz finansowe. Zawody odbywają się w zabytku – Starej Przepompowni z 1909 roku – dodatkowo każda finalistka będzie miała możliwość zaprogramowania świateł na swój pokaz kolorów RGB (otrzyma instrukcje z wideo po zakwalifikowaniu się). Jeszcze kilka słów o dostępnych kategoriach:
– Pole Art Amator
– Pole Art Średnio Zaawansowany
– Pole Art Zaawansowany
– Pole Art Duety
– Exotic Amator
– Exotic Zaawansowany
Zawody już 8 grudnia, także czas wstać z kanapy, nagrać film i do zobaczenia! Tak, tak, ja tam będę. Nie mogłabym tego przegapić! Mamy szansę się tam spotkać 🙂 Całe wydarzenie będzie relacjonowane na mojej stronie na Facebook’u oraz Instagramie. A po całym wydarzeniu, kiedy emocje opadną, to podsumujemy sobie wszystko właśnie tutaj.

Słowem końca. Czy w ogóle musimy dokonać decyzji, jaki rodzaj pole dance wybieramy i trzymać się tylko tego? Oczywiście, że nie. Zachęcam Was do próbowania wszystkiego, odkrywania nowych możliwości i rozwijania własnych umiejętności. A o tym, jak się rozwijać w każdym rodzaju pole dance już niedługo 🙂

Podobał Ci się ten tekst? Zostaw komentarz!