Nie miałaś oszczędzać?! – czyli dlaczego pole dance jest taki drogi?

Kompletnie nie umiem oszczędzać. No po prostu nie potrafię. Zawsze znajdę coś, czego tak naprawdę nie potrzebuję, ale przecież na pewno mi się przyda. Jestem w tym totalnie beznadziejna i nie umiem nic z tym zrobić. Staram się natomiast każdego miesiąca, jednak z marnym skutkiem. Są jednak dwie rzeczy, na których nie oszczędzam: pole dance i książki. Na książkach nie oszczędzam, bo po prostu kocham czytać, co wiąże się z tym, że już brakuje mi na nie miejsca. Dlaczego nie oszczędzam na pole dance? Bo się nie da. Pole dance jest niestety drogim sportem i z tym należy się liczyć. A dlaczego jest sportem tak drogim? O to zapytałam ludzi mądrzejszych ode mnie, ale najpierw musicie przeczytać to, co ja o tym sądzę. W sumie nie musicie, ale miło by było, mam nadzieję, że po to tutaj jesteście 🙂

 • RURA – bez tego dosyć trudno uprawiać jest pole dance. Nie mówię, że to niemożliwe, bo próbowałam i nawet coś tam da się zrobić, ale nie chcielibyście tego widzieć. Zakup rurki do domu jest bardzo dobrym pomysłem, który popieram z całego serduszka, ale patrząc na ceny można się nieźle zdziwić. Ceny są różne, ale miło wszystko wysokie. Dlaczego? Domyślać się można, że wykonanie takiej rury jest pracochłonne, a niezbędne do niej materiały po prostu drogie, ale o zdanie spytałam fachowca w tej dziedzinie z firmy Sun Pole, czyli czołowego producenta rurek w Polsce i na świecie. ⬇️
  „Zmiennych ogólnie jest wiele ale przede wszystkim od jakości użytego materiału – na oko to np. stalowa rura ale może mieć inną grubość ścianki, inny skład (bardziej twarda, mniej) itd. Jedna może kosztować np. 6 zł za metr, druga (która wygląda tam samo), np. 35 zł za metr.
  To samo tyczy się pozostałych materiałów na części.
  Druga sprawa to proces produkcji – taniej wychodzi produkcja fabryczna dużych, tych samych ilości, niż praca ręczna, każdej sztuki pod klienta osobno.
  Kolejna to doświadczenie – jeśli dana firma przeznacza część zarobków na własny rozwój – np. jeżdżenie po zawodach i stawianie rur (na czym się nie zarabia, tylko płaci z własnej kieszeni) ale się na tym dużo uczy – co zmienić, co ulepszyć, jakich innych materiałów trzeba użyć, co zawodnicy mają do powiedzenia, jak zrobić, żeby było lepiej itd. To produkt również może być z tego powodu droższy.
  Lwia część akurat w naszym kraju to podatki (tak na prawdę 23% i 19% – czyli teoretycznie prawie połowa od ceny, którą klient płaci)”.
 • STUDIO – następną kwestią jest to, że jakoś tego pole dance musimy się nauczyć. Podziwiam osoby, które postanowiły na własną rękę się tego nauczyć, ale większość z nas wybrała jednak zajęcia w studiu pole dance. Ceny za karnety są różne, jednak mimo wszystko podobne i niestety wysokie. Pytanie brzmi: dlaczego? Zanim do tego przejdziemy, pozwoliłam sobie porównać ceny za karnet na 4 wejścia w kilku miastach i studiach. Wyniki zabrałam w jakże profesjonalną formę tabelki ⬇️
  Untitlehjd
  Co z tego wynika? Według mojego oka analityka cena zależy przede wszystkim od wielkości miasta oraz tego, u kogo trenujemy. Porównując cenę karnetu w studiu Esensai w Gdańsku czy SCW w Warszawie z którymś studiem w moim mieście – Kielcach możemy zauważyć 20-30 zł różnicy. Co jeszcze może być tego przyczyną? Na pewno ilość sal/rurek, wyposażenie studia, lokalizacja w mieście, jakość rurek, ilość osób na jedną rurkę. Niestety musimy przyznać, że ceny za karnety są wysokie, ale przecież warto!
 • STROJE – czy stroje do pole dance są drogie czy tanie? Jest to na pewno kwestia sporna. Dla niektórych na pewno są drogie, porównując je do cen zwykłych spodenek z firmy noname, a dla innych mogą być tanie w porównaniu z renomowanymi markami sportowymi. Ale jak można sobie żałować, kiedy one są takie piękne? Kupowanie stroju na rurkę od firmy produkującej rzeczy z przeznaczeniem do pole dance to również wsparcie naszego pole dance’owego społeczeństwa. Dodatkowo możemy poczuć się lepiej – typowa pole dancerka. O przyczynę cen strojów do pole dance spytałam firmę Control – Workout Wear ⬇️”Drogo – tanio. To pojęcia względne. Ceny naszej odzieży warunkuje wiele czynników. Do tych niezmiennych i najważniejszych należy maksymalnie skrócona ścieżka dystrybucji. Sami projektujemy, szyjemy i wysyłamy naszą odzież, przez co do ceny gotowego produktu nie są doliczone wszelkie marże, opłaty licencyjne itp. To sprawia, że możemy sprzedawać najlepsze jakościowo produkty w uczciwej cenie.
  Druga, ale nie drugorzędna sprawa to surowiec. Nasze dzianiny są najwyższej jakości i pochodzą niemal wyłącznie z Polski. Praca z najlepszym materiałem to czysta oszczędność surowca i ekonomiczna produkcja.
  Trzecią kwestią, dzięki której możemy obniżyć ceny naszej odzieży jest tzw. slow produkcja. Oznacza to, że nie mamy przepastnych magazynów i zapasów w setkach egzemplarzy. Nasze kolekcje szyjemy na bieżąco, wg popytu. Można powiedzieć: na życzenie klienta 🙂
  Po czwarte, ceny poszczególnych modeli zależą od nakładu pracy i materiału potrzebnych do ich wykonania. Im bardziej podstawowy krój, tym niższa jest cena. Po prostu.
  Tak jak szanujemy naszych klientów, tak samo szanujemy swoją pracę. Tworzymy etyczną modę, a to wiąże się z określonymi kosztami. Dlatego też nasze ceny nigdy nie zejdą poniżej pewnego minimum.”
 • ZAWODY – akurat w tym wypadku przygotowanie do zawodów w każdym sporcie jest na pewno czasochłonne i w większości przypadków niesie ze sobą również pewne koszty. Tak samo jest w pole dance – sama nie przygotowywałam się jeszcze do zawodów, ale można się domyślić, że trzeba w to zainwestować swoje pieniądze. Po pierwsze – wpisowe. Większość zawodów wymaga wpłaty pewnej kwoty na uczestnictwo w zawodach. Dalsze koszty związane są z przygotowaniem stroju, który wielokrotnie jest zamawiany i szyty oraz makijażu, fryzury czy akcesoriów.

Pole dance możemy zatem zaliczyć do drogich sportów, jednak każdy sport czy hobby zazwyczaj niesie ze sobą pewne koszty. Na to każdy z nas musi być przygotowany. Kwestią, którą na pewno należy mieć na uwadze podejmując decyzję o rozpoczęciu treningów pole dance jest cena karnetu, ponieważ bez tego trudno trenować, a niestety ceny nie są najniższe. Mogę Ci jedynie zagwarantować, że zakochasz się w tym sporcie od pierwszego kontaktu z rurką. Kiedy poczujesz ją w swojej dłoni… Nie będziesz chciała puścić!

Bardzo dziękuję firmie Sun Pole oraz Control – Workout Wear za komentarz w tej sprawie, a Was wszystkim zachęcam do zakupów u obu tych firm. Naprawdę warto!

Podobał Ci się ten tekst? Zostaw komentarz!