Lekcja historii, czyli jak powstał ówczesny pole dance?

Dzisiaj przypomnimy sobie jak to było na lekcji historii, ale ta będzie trochę ciekawsza. Jestem w trakcie czytania książki „POLE DANCE. Taniec na rurze, jakiego nie znacie…” Wioletty Kąckiej i to właśnie ona zainspirowała mnie do stworzenia takiego postu, Wiadomo, każdy z nas coś tam słyszał, ale myślę, że warto zgłębić ten temat.

Jak to często bywa z historią, nic do końca nie jest pewne. Niektórzy uważają, że pole dance pochodzi od plemiennych tańców afrykańskich, a inni, że od drąga may pole, przy którym to tańczyły kobiety, w celu zwiększenia płodności. Jedno natomiast jest pewne. Ówczesny pole dance jest połączeniem indian pole i chinese pole.

INDIAN POLE – Mallakhamb -w dosłownym znaczeniu jest to „Wrestler of pole”. W tej dyscyplinie (która odbywa się nadal!) biorą udział tylko mężczyźni. Zazwyczaj skąpo ubrani zawodnicy, prezentowali układy na palu, o większej średnicy na dole, niż u samej góry. Dyscyplina ta skupia się przede wszystkim na elementach siłowych i rozwija wiele umiejętności. Są to przede wszystkim: koordynacja i refleks, ale również płynność ruchów. Kobiety mają jednak swoją dyscyplinę, która uprawiana jest na linach.
https://www.youtube.com/watch?v=6FTBrtifKYQ

CHINESE POLE – sport, w którym brali udział wyłącznie mężczyźni odbywał się na na dwóch metalowych drążkach o wysokości 3 -9 m. Zawodnicy byli całkowicie ubrani, a całe widowisko polegało na utrzymywaniu pozycji, wdrapywaniu, ześlizgiwaniu i niesamowitych skokach z jednego drążka na drugi. Musicie to zobaczyć!

Nadal mylony z naszym pole dance styl, który ma na celu podniecenie mężczyzny zrodził się w Stanach Zjednoczonych w 1920r. Tańce odbywały się w namiotach, a kobiety tańczyły na drążkach, które podpierały środek namiotu. Dopiero później został on nazwany rurą do tańca. Przenosimy się do 1950r., kiedy to nasz taniec przenosi się do barów jako burlesque show. Stamtąd po raz pierwszy w 1980r. pole dance ze striptizem wchodzi do klubów nocnych w Kanadzie.Niektóre tancerki wprowadzały do swoich układów elementy akrobatyki.
To kiedy został wykonany pierwszy NASZ taniec pole dance? Podobno dokonała tego niejaka Belle Jangles w stanie Oregon w 1968r. Jednak to było za wcześnie, żeby świat zaczął postrzegać pole dance inaczej. Dopiero w 1990r., kiedy to Fawni Dietrich wydaje pierwsze filmy instruktażowe w Kanadzie, 4 lata później otwiera ona pierwszą szkołę pole dance. Wszystko działo się tak niedawno, a w może już w 2020r. zobaczymy pole dance na Olimpiadzie?
Skoro już mówimy o Olimpiadzie to warto przypomnieć, jakie wydarzenia pole dance czekają nas w nadchodzącym roku? O tym, już niedługo 🙂

14976149_1163503423726169_1276096301_o

Podobał Ci się ten tekst? Zostaw komentarz!