Czy pole dance to SPORT?

Oczywiście, moja odpowiedź brzmi TAK. Jednak chyba nie dla wszystkich ta odpowiedź jest tak oczywista. I nie mowa tu o osobach kompletnie nie związanych z pole dance. Ostatnio na jednaj z pole dancowych grup na Facebooku rozpętała się wielka burza. Jak to zwykle bywa nie zaczęło się od tego tematu, tylko od zupełnie innego. Omówię więc obie sprawy:

1) Pojawiło się ogłoszenie odnośnie pracy w klubie ze striptizem. Jak to zobaczyłam to owszem, poczułam się trochę urażona, jednak po dłuższym zastanowieniu uznałam, że mogą być dziewczyny, które ćwiczą pole dance i albo chcą albo muszą wykonywać taką pracę. Czasem po prostu nie ma wyjścia. Takim przykładem jest pewna dziewczyna z programu Top Model, która musiała zarobić na rodzinę, a miała podstawy pole dance i właśnie tak zarabiała na życie. Mi się to ogłoszenie za bardzo nie spodobało, bo na takiej grupie chciałam widzieć inne rzeczy, związane z pole dance. Warsztaty, rurki, stroje.. tego jest tam pełno, więc to ogłoszenie wzburzyło wszystkich. Było po równo głosów za i przeciw. Jednak najbardziej ucieszyły mnie komentarze osób, które za bardzo się tym nie przejęły. Każdy z nas patrzy na pole dance trochę inaczej. Dla niektórych jest to strasznie ciężki sport, a dla innych trochę gimnastyki. Ważne jest to, że każdy z nas (bo mowa również o mężczyznach) kocha pole dance. Każdy zakochał się w tym sporcie.. albo aktywności fizycznej czy tańcu, nazywajcie to sobie jak chcecie, ale właśnie to jest najważniejsze. To, że dbamy i rozwijamy pole dance. A kto wie, być może którejś z dziewczyn takie ogłoszenie by się przydało. Oczywiście zostało ono szybko usunięte, ale powstał oddzielny post komentujący ten wcześniejszy.

2) Pole dance to w końcu sport czy nie sport? Jak można to w ogóle ocenić? Każdy ma swoją indywidualną opinię na ten temat, ale chyba najprościej wpisać hasło „SPORT” w Google i zobaczyć, co na to Internet.
Sport – forma aktywności człowieka, mająca na celu doskonalenie sprawności fizycznych w ramach współzawodnictwa, indywidualnie lub zbiorowo, według reguł umownych.*
Teraz do porównania definicja „POLE DANCE”:
Wysoce rozwinięty taniec na rurze wymaga dużej sprawności fizycznej oraz siły, w tym umiejętności typowych dla gimnastyki. Taniec na rurze wykonywany jest również jako forma ćwiczeń fizycznych np. w klubach fitness lub szkołach tańca (niezwiązanych z erotyką) poprawiających wytrzymałość i ogólną sprawność.*
Oczywiście, jak pisałam już w którymś z wcześniejszych postów, pierwszą definicją pole dance był taniec erotyczny w klubach ze striptizem. Nie wyzbędziemy się tego skojarzenia, bo takie kluby były, są i będą. Jednak mi bliższa jest ta przytoczona definicja. Nie wiem jak Wy, ale ja ćwiczę pole dance jako formę aktywności fizycznej. Nigdy nie byłam w taki klubie, nie wiem jak to wygląda, jednak z tego, co widzimy w telewizji, czytamy w Internecie, rysuje mi się jeden obraz: kobiety kręcące się wokół rurki, może niektóre znają kilka podstawowych figur. Zapewne mnóstwo z obecnych gwiazd pole dance tak zaczynało (przeczytałam to w jednym z komentarzy pod postem, nie wiem jak jest naprawdę), ale obecnie większość z nas może od razu iść na zajęcia i trenować pole dance wyczynowo.
Największy problem w tej dyskusji stanowiło exotic pole dance. Czy to sport, taniec czy „kręcenie odkrytą dupą”? Nigdy nie próbowałam exotic, ale chyba nie bez przyczyny nazywa się EXOTIC a nie EROTIC. Kiedy oglądam filmik dziewczyn, takich jak Olga Koda czy Berenika Nienadowska, to na najłatwiejsze mi to nie wygląda. Po pierwsze, dziewczyny tańczą w strasznie wysokich szpilkach, wszystkie figury, floor worki, szpagaty.. Nadal mnie to zadziwia. Sama Berenika Nienadowska wypowiedziała się w tej dyskusji i opisała jak trudno jest trenować exotic. Ja jej wierzę, bo to naprawdę wymaga ogromnej siły i zaangażowania. Z resztą, każdy rodzaj pole dance wymaga trochę siły. Ja po zajęciach wychodzę strasznie zmęczona, posiniaczona, to wszystko pokazuje, że jest ciężko.

Podsumowując, możecie mówić co chcecie, dla mnie pole dance to SPORT. Każdy ocenia to inaczej, ale najważniejsze jest to, że pole dance stało się naszą pasją, którą rozwijamy i rozsławiamy na całym świecie.
A Wy co o tym myślicie? Czy pole dance to sport czy jednak nie? Czekam na Wasze komentarze pod tym postem! 🙂
Przypominam, że możecie śledzić mnie także na Facebooku —> Marzec na rurce

* ŻRÓDŁO: www.wikipedia.org

28-072812-web.jpg

Podobał Ci się ten tekst? Zostaw komentarz!